Pirmoji pagalba viduriuojančiam vaikui

Op't gemakSuviduriuoti gali bet kurio amžiaus vaikas ir suaugęs žmogus. Derėtų susirūpinti, jeigu tuštinamasi daugiau negu 3 kartus per parą skystesnėmis išmatomis. Išimtis – tik kūdikiai, kurie įprastai tuštinasi 5–6 kartus per parą. Kūdikiai dažnai viduriuoja sirgdami virusinėmis ligomis, pavyzdžiui, bronchitu ar gripu. Laisvi viduriai – nebūtinai ligos požymis. Gali viduriuoti dirbtiniu maistu permaitintas kūdikis, per daug prisivalgęs vaikas. Viduriavimą gali sukelti vaistai, pavyzdžiui, antibiotikai.

Infekcinis viduriavimas

Infekcinį viduriavimą gali sukelti virusai ( rotavirusas, noravirusas) ir bakterijos. Kaip tik žiemą dažni virusiniai viduriavimai.

Infekcinis viduriavimas paprastai prasideda staiga: pradeda skaudėti pilvą, mažylis verkia, neramus, trypia kojytėmis. Išmatos gali būti su kraujo, gleivių priemaišomis, žalsvos spalvos. Viduriuojantis vaikas kartais vemia, netenka apetito, gali pakilti temperatūra. Jeigu pastebėjote šiuos pavojingus simptomus, būtinai kvieskite gydytoją.

Vyresni vaikai ir suaugusieji užsikrečia per maisto produktus, kūdikiai ir maži vaikai – per nešvarias rankas. Žaidžiantys vaikai liečia nešvarius daiktus, glosto gyvūnus, kūdikis įsikiša į burną nuo žemės pakeltą čiulptuką ar žaislą, ant kurių gali tūnoti virusai ar bakterijos. Galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus, nes vemiant ir viduriuojant į aplinką patenka daug virusų. Todėl dažnai viduriuoja keli šeimos nariai, vaikai vieni nuo kitų užsikrečia darželyje.

Kai virškinimas sutrinka nuo maisto

Kūdikiui virškinimas gali sutrikti nuo pirmą kartą paragauto maisto produkto: pakeisto mišinuko arba per riebaus karvės pieno. Naujo maisto paskanavęs vaikas gali vemti ir viduriuoti.

Viduriavimą sukelia ir alergija maisto produktams. Žindomam kūdikiui tai gali būti produktas, kurį suvalgė mama. Alergiją gali sukelti adaptuoti mišinukai, karvės pienas, citrusiniai vaisiai, šokoladas, žuvis.

Jeigu vaiko organizme trūksta piene esančius angliavandenius skaidančio fermento – laktazės, jis taip pat suviduriuos. Laktazės gali pritrūkti persirgus infekciniu viduriavimu. Tuomet problemos tęsiasi keletą savaičių.

Kaip sustabdyti viduriavimą?

Kol vaiką apžiūrės gydytojas, nedelsiant reikia suteikti pagalbą, nes viduriuojantis mažylis netenka daug skysčių ir kyla dehidratacijos pavojus. Dehidratacija ypač pavojinga vaikams ir ypač– mažiems: jų organizmas labai greitai netenka skysčių. Išsekusiam vaikui gali padėti tik gydymas ligoninėje.

Viduriuojančiam vaikui, taip pat ir suaugusiajam, padeda absorbentai. Jie kaip kempinė sugeria žarnyne susidariusius toksinus ir drauge su infekcijos sukėlėjais pašalina juos iš organizmo. Absorbentai gelbsti viduriuojantį kūdikį, vaiką ir suaugusįjį, tinka ir pilvo skausmams gydyti.

Tokį preparatą pravartu turėti namų vaistinėlėje, nes viduriavimas gali užklupti bet kuriuo paros metu. Juo labiau kad svarbu kuo greičiau padėti žarnynui, kol šis negalavimas nesukėlė didesnių problemų. Taigi, lėkti į vaistinę suviduriavus – nebus geriausia išeitis.

Kuo maitinti viduriuojantį vaiką

Žindomas viduriuojantis kūdikis kaip įprastai maitinamas mamos pienu. Dirbtinai maitinamam kūdikiui duodami adaptuoti mišinukai pagal jo amžių. Įprastinį maistą valgančiam vaikui neduokite keptų ir riebių produktų, sulčių, saldumynų ir vaisių. Ligoniuką gausiai girdykite arbatėlėmis: tinka juodoji, ramunėlių, kmynų arbatos. Vaikas gali valgyti košes, daržovių sriubas, džiūvėsius. Trūkstant laktazės reikėtų vienu metu vartoti mažiau pieno produktų. Vietoj pieno mažyliui duoti mažiau laktozės turinčius fermentinius pieno produktus: tiks sūris, jogurtas, kefyras.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook